NM Yazılım'a hoş geldiniz.

  • Nurullah MERAL


Gerçek bir mağazaya kıyasla bir e-ticaret mağazası kurmanın düşük giriş maliyeti ve ulaşılabilir potansiyel müşterilerin miktarı, tipik küçük işletmecinin emelleri için büyük bir uyum gibi görünüyor.


E-Ticaret'in Çığır Açan Avantajları

1.Daha büyük bir pazar

2.Değişen piyasa koşullarında esneklik

3.Daha düşük işletme maliyetleri

4.Tüketici davranışlarını analiz etme

5.Daha ucuz dijital pazarlama

6.Kişiselleştirilmiş müşteri teklifleri

Bunların her birini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.


1. Daha Büyük Bir Pazar

Müşteriler, belirli öğelerin kendi bölgelerinde mevcut olmasını beklemekle sınırlı değildir. Müşterilerin tek yapması gereken bir çevrimiçi mağazayı ziyaret etmek ve ürünlerini evlerine sipariş vermektir.

Ayrıca, müşteri tabanınızı bulunduğunuz yerin ötesinde artırabileceğiniz için küçük işletmenizi büyütmek için bir fırsattır.


2.Daha Düşük İşletme Maliyetleri

Fiziksel bir mağazanın aksine, e-ticareti çalıştırırken bina, kiralama ve bakım gibi genel giderler yoktur.

Kitap, yazılım ve müzik gibi dijital ürünlerle uğraşıyorsanız, bu ürünleri üretmek için fikri haklardan gelen birkaç maliyetten biriyle çok düşük bir masrafla çalışabilirsiniz.


3.Değişen Piyasa Koşullarında Esneklik

E-ticaret kıyafetleri, değişen tüketici trendlerine tepki verecek kadar çeviktir. İş operasyonlarının çoğu dış kaynaklı olduğundan, çevrimiçi bir işletme yeni pazar koşullarına uyum sağlamak için gerekli değişiklikleri yapabilir.

Bu çeviklik aynı zamanda operasyonlarını hızlı bir şekilde ölçeklendirmelerini sağlar. Fiziksel işletmelerin aksine, bir e-ticaret mağazası, dalgalanan müşteri talebine hizmet etmek için operasyonlarını daha kolay değiştirebilir.


4.Tüketici Davranışını Analiz Etme

Bireysel bir müşterinin davranışı hakkında bilgi almak, çevrimiçi bir işletmeyle çok daha kolaydır. Bu amaçla birçok dijital analitik araç mevcuttur.

Bu araçlar, sitenizdeki çevrimiçi alışveriş yapanların göz atma ve alışveriş alışkanlıklarını izleyebilir ve analiz edebilir.

Hangi pazarlama ve fiyatlandırma stratejilerinin en iyi getiriyi sağladığını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyle, düşük performanslı stratejileri bırakmak ve işinizi büyütmek için kazanan stratejileri maksimize etmeye konsantre olmak için sisteminizde ince ayar yapabilirsiniz.


5.Ucuz Dijital Pazarlama

Çevrimiçi perakende tekliflerinizi pazarlamak için bankayı kırmak zorunda değilsiniz. Mevcut sayısız dijital pazarlama çözümüyle , potansiyel müşterileri çevrimiçi mağazanıza çekmek için çok çeşitli yollara sahipsiniz.

Sosyal medya pazarlaması , e-posta pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi bu pazarlama tekniklerinin çoğu ucuz ve uygun maliyetlidir, bu nedenle cebinize uygun bir dijital pazarlama stratejisi bulabilirsiniz.


6.Kişiselleştirilmiş Müşteri Teklifleri

Çevrimdışı işletmeler, kişiselleştirme için çok az fırsat sağlayarak ürünlerini toplu olarak sunmak zorundadır. Ancak bir çevrimiçi girişim, bu avantajı müşterilerine uygun fiyatlarla sunabilir.

Araştırmalar müşterilerin kişiselleştirilmiş deneyimleri sevdiğini , işletmenin onlara ilgi gösterecek kadar saygı duyduğunu gösteriyor. Ayrıca müşteri dönüşüm oranını arttırdığı da kanıtlanmıştır .

Bu yaklaşım, bilgi toplamak için girişimcilere sunulan çevrimiçi analitik araçlar sayesinde mümkündür. Ayrıca internetten alışveriş yapma kolaylığını da artırıyor.