NM Yazılım'a hoş geldiniz.

  • Nurullah MERAL


Yazılım dünyayı büyük bir hızla değiştirmeye devam ederken, şirketlerin de yönetsel ve operasyonel süreçleri bu değişimden ciddi şekilde etkilenmektedir. Dijital teknoloji olarak da adlandırılabilecek dijital donanıma sahip yazılım, süreci atom seviyelerine böldüğünüz, elektronik ortamda sakladığınız ve işlediğiniz anlamına gelir.

Dijital dönüşüm kısaca, bir iş modelini değiştirerek yeni gelir ve değer üreten bir süreç sağlamak adına dijital teknolojilerin kullanılarak, dijital bir iş modelini hayata geçirmektir. Dijitalleşmenin günümüzde giderek önem kazanmasının başlıca nedeni, iş sürecini çok daha anlaşılır, verimli ve hızlı bir hale getirmesidir.

Bilgisayarın ve daha sonrasında internetin hayatımıza girmesi ile birlikte sosyal yaşantımızda dijital dönüşümü yaşadık ve ilerleyen teknoloji ile hala daha yaşamaktayız. Her gün çıkan yeni uygulamalar, hizmetler, programlar ve mecralar sayesinde adapte olma refleksimiz gün geçtikçe gelişiyor.

Hizmet, ürün, iş geliştirme, eğitim, sağlık, ticaret, sanat gibi aklınıza gelebilecek birçok alanda teknoloji ve dijitalleşmenin sağladığı faydalar her geçen gün artıyor. Şirket içinde kullanılan sistemlerden, satış için kullanılan uygulamalara, sosyal sorumluluk için kullanılan projelerden sanatsal aktivitelere kadar dijitalleşme yaşamın her alanına yansıyor.

Temel amacı insan hayatını kolaylaştırmak olan, dijitalleşmenin yaygınlaşması sayesinde işletmelerin verimliliğini artırmak oldukça, hızlı, kolay ve düşük maliyetle gerçekleştirebiliyor. Bununla birlikte fiziksel eforu en aza indirip en yüksek verimi almak oldukça kolaylaşıyor.


Kısaca 6 maddede dijitalleşme;

-Operasyonel verimlilik,

-Hızlı aksiyon alabilme,

-Analiz edebilme yetkisi,

-Kurumsal hafıza,

-Sürdürülebilirlik,

-Performans ölçüm şeklinde açıklanabilir.


Dijital Dönüşüm İle Birlikte Daha Hızlı ve Daha Doğru Sonuçlar

Dijitalleşme; iş akış süreçlerini, raporlamaları, veri analizlerini, algoritmalar oluşturmayı, güvenlik ve onay süreçlerini kendi başına yapay zeka sayesinde gerçekleştirebiliyor.

Dijital dönüşümün en büyük faydalarından biri, kağıt tüketimini azaltarak doğanın korunmasına yardımcı olmasıdır. Günlük hayatımızda dijital dönüşümden en çok e-posta alıp gönderirken, bankaların internet ve mobil şubelerinden işlem yaparken faydalanmaktayız. Yaptığımız işlemler sonucunda alacağımız ve vereceğimiz her türlü evrakı, bileti ayrıca dijital olarak saklama seçeneğine de sahip olduğumuzdan kağıttan, zamandan ve yerden de tasarruf edebiliyoruz. Cep telefonlarımızla ya da dijital kameralarımızla yüzlerce fotoğraf çekip bastırıp albümlerde saklamak yerine harici belleklerde ya da bulut depolarımızda saklayabiliyoruz.