NM Yazılım'a hoş geldiniz.

  • Nurullah MERAL


Temiz kodun avantajları

Temiz kod yazmanın birçok faydası vardır. Programlama becerileri ve üzerinde çalıştığımız uygulama türü ne olursa olsun, yazılım geliştirmede kaçınılmaz olan hatalarla başlayalım. Temiz kod yazmak daha az hata yapmanızı sağlar . Bu nasıl başarılabilir? Temiz kodun her zaman daha az karmaşık olduğunu söylemek güvenlidir. Bu nedenle, olası hataların sürekli olarak ortadan kaldırılmasını sağlayan testler yapmak daha kolaydır. Ek olarak, kod incelemesi sırasında kodun okunması daha nettir ve bu da daha fazla hatanın yakalanmasını sağlar.

Kod yazmak kolaydır, ancak okumak zordur - bu söz, karmaşık ve belirsiz kodlar açısından doğru gibi görünüyor. Bu olduğunda, geliştiriciler genellikle mevcut işlevlerle etkileşim kurmak yerine uygulamanın bazı bölümlerini yeniden yazmayı seçerler. Çok verimsiz bir strateji olduğu için bundan her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Geliştiriciler, herhangi bir nedenle, bir spagetti kodu (BTW, bizim batı metaforumuza başka bir harika referans!), çirkin kod ürettiğinde ve çalıştığı için tek bir satırı değiştirmediğinde, er ya da geç geleceğinden emin olabiliriz. çirkin sonuçlarıyla geri döndü. Ve uygulamaların bakımı ve geliştirilmesi, özellikle başarılı olduklarında ve etkili bir ölçeklendirme gerektirdiğinde, sürekli programlama çalışması gerektirdiğinden, genellikle daha geç olur.


Temiz kod yazmanın önündeki engeller

Temiz kod yazmak , kesinlikle çabaya değer olsa da, şüphesiz zorlu bir iştir . Sadece zor ve daha fazla zaman ve çalışma gerektiriyor. Ancak, başlangıçta genel olarak daha fazla dikkat göstermenin, özensiz bir kodu düzeltmekten daha verimli ve daha az can sıkıcı olduğunu unutmayın.

Diğer bir zorluk, çok yaygın bir sorun olan çok fazla iş ve aynı anda yeterli zamanın olmamasıyla ilgilidir . Özellikle, fikirlerini ilk kullanıcılarla doğrulamak ve ürünün daha da geliştirilmesi için daha fazla para kazanmak için uygulamalarının en azından MVP'sini hızlı bir şekilde yayınlaması gereken yeni başlayanlarla ilgilidir. Uygulanacak birçok farklı özellik, baskı, son tarihler - tüm bunlar, daha hızlı yazılabilen düşük kaliteli kod yayınlamayı düşünmemize neden olabilir. Aldanmayın - bu bir kısır döngü.


Temiz kod için kaçınmamız gerekenler

-Anlamlı isimler kullanma

-Az ve net yorum satırları

-Yinelenen kodu kaldırma

-Hatalara dikkat et

-Negatif koşul döngülerinden kaçınmak