NM Yazılım'a hoş geldiniz.

  • Nurullah MERAL


Herhangi bir uygulama mağazasına giderseniz, bugün milyonlarca uygulama görebilirsiniz. Ancak yalnızca çekici görünen ve kullanımı son derece iyi olan topraklarını korurlar. Vurgu, uygulamanın UI ve UX tasarımına bağlıdır. Ama bu iki terim farklı değil mi? Yoksa benzerler mi? İşte algılarınızı netleştirmek için bazı detaylar.


Kullanıcı Arayüzü Görünüm anlamına gelir

Kullanıcı Arayüzü veya Kullanıcı Arayüzü, web veya mobil uygulamanın sunumunun ve işbirliğinin geliştirilmesini içerir. Uygulamanın görünümünü ve uygulama kullanıcılarıyla olan etkileşimlerini korur. Bir meslekten olmayan kişinin sözleriyle, bir uygulamanın veya web sitesinin ekranında, sayfa, sekmeler ve diğer görsel öğeler gibi gözlemlediğiniz her şey, o uygulamanın UI'sinden kaynaklanmaktadır.


UX Deneyim Demektir

Kullanıcı Deneyimi veya bir uygulamanın UI'si, kullanıcının web sitesi veya uygulama ile işlem yaptığında genel deneyiminden sorumludur. Ayrıca bir işletmenin iş hedeflerine ulaşmasına ve maksimum müşteri memnuniyeti sağlamasına yardımcı olur. Uygulamanın temel iskeleti, UX kullanılarak kullanıcıların akıllarında tutularak yapılmıştır.

UI/UX tasarımları, müşterileri çeken ve her tür girişim için marka bilinirliği oluşturan temel bileşenlerdir. Özelliklerine hızlı bir bakış size yardımcı olabilir.


UI/UX Tasarımının Önemli Özellikleri


1.Bilgi Mimarisi:
Bilgi Mimarisi veya IA, uygulamanın veya web sitesinin bilgi yapısının tasarımlarıyla iş stratejilerine güvj vbnm1 " n verir. Tercih ettiğiniz tarayıcıyı bir sorun haline getirmeden, esas olarak kullanıcılara kolay gezinme sağlar. Kullanımı kolay bir gezinme menüsü, müşterilerinizi elde tutmanıza ve yenilerini kurumsal olarak dahil etmenize yardımcı olur.


2.Etkileşim Tasarımı:
Bir uygulama veya web sitesinin kavramsal tasarımı, kullanıcıların şirket ve ürünleriyle iyi bağlantı kurmasına yardımcı olur. Etkileşim süreci, estetik, renk, resimler, yazı tipi, simgeler, grafikler , ses, hareket vb. gibi uygulamanın her ayrıntısını içerir .


3.Kolaylık:
Uygulamanız veya web siteniz kullanıcılara ne kadar uygunsa, o kadar popülerlik kazanır ve bir iş kurarsınız. İlk kez kullanan bir kullanıcı, uygulamanızın veya sitenizin kullanılabilirliğini uygun bulmazlarsa, ürününüzü aramaya asla geri dönmez. Hataları ele almak, hataları temizlemek ve zahmetsiz gezinme, yalnızca kullanıcılarınızı kalmaya zorlayabilir.


4.Tel kafes:
Uygulamayı veya web sitesini başlatma amacınız bir şirket kadar önemlidir. Amacınıza hizmet edebilir ve beklentilerinizi karşılayabilir, konunun önemli bir parçasıdır. Tel çerçeveleme, uygulamanın işlevselliğini test etmenin bir yoludur. Test özellikleri, sitenin veya uygulamanın piyasaya sürülmeden önce görünümü ve kullanılabilirliği.


5.Görseller ve Tasarımlar:
Görsel ve tasarımlar müşterilerin dikkatini çekmede hayati bir rol oynamaktadır. Web siteniz veya uygulamanız şirketinizin markasını tanımlar. Kullanıcı davranışı, gördükleri görsellere ve deneyimledikleri tasarımlara büyük ölçüde bağlıdır. Uygulamanızın veya sitenizin başarısı veya başarısızlığı için yalnızca en iyi resimleri, renkleri, yazı tipini vb. suçlayamazsınız, aynı zamanda uygulama görünümünün doğru tanımlanmasını ve kullanıcıların etkileşimlerini etkilemesini de suçlayabilirsiniz.

Web sitenizin veya uygulamanızın görünümünün büyük bir kısmı araştırma ve analizlerinize bağlıdır. UI/UX tasarımları, insanlarla etkileşim kurarken ve satışları artırırken çok önemli faktörler haline gelir. Uygulamanız veya siteniz başarılı olduğunda, en çok kredi UI/UX tasarımlarına gider. Hedeflenen müşterilerinize ve beğenilerine ulaşmanıza yardımcı olur.