NM Yazılım'a hoş geldiniz.

  • Nurullah MERAL


Yazılım Nedir ?

Yazılım bilgisayarın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yazılım donanımların üzerinde çalışan soyut bir varlıktır. Aslında gerçek dünyada olmayan bir varlıktır yazılım ancak biz bir mana bir anlam yüklediğimiz için sanal bir varlıktır. Yazılım dünyasında matematik dünyası etkilidir.Tarihe baktığımızda bilgisayar bilimleri yani algoritma ve yazılımın temelli çağlar öncesine dayanır. Harezmi cebir ile yazılımın temelinde katkısı olmuştur.

Yazılım dünyası matematiğin gelişimi ile gelişimine gelişim katmıştır. Yazılım bir makinenin modeli olarak düşünebilir örneğin bir cihazı fotoğraf çeker hale getiren yazılımdır. Günümüzde gördüğümüz çoğu teknoloji bir yazılımın katkısı ile meydana geliyor. Yazılım bir bilgisi olmayan makinelere neler yapması gerektiğini kodlamalar ile anlattığımız bir yöntemdir. Örneğin biz dijital bir ortamda herhangi bir resmi inceliyoruz ancak bilgisayar bu resmi bizim gördüğümüz gibi değil kodlamalar ile görüyor.

Bilgiler dönem dönem ayrılmıştır. İlk dönemlerde bilgiler mekanik ve ilkeldi ancak günümüzde her bilgi dijital bir ortamda. Çalışma hayatımızda ise hangi meslek olursa olsun bilgisayarsız bir iş yapılmadığı görülebilir. Bilgi ekonomisinin en önemli en önemli parçası yazılımdır. Yazılım sektöründe yapılan bir yatırım tüm sektörlere etki ediyor.


Yazılımın Önemi ve Geleceği

Yazılımı kullanmayan bir meslekten bahsetmek günümüzde çok zordur. Yazılım dünyasının önemini artırmak için yazılım dünyası geliştiriliyor. Yazılımın gelişiminde öncelikle yazılımın geliştirmesi sonrasında yazılımın uygulanması geliştiriliyor. Örneğin otonom araçlar ile araç kullanmak tarihe karışabilir buda yazılımın geleceğe etkilerinden biridir. Araba kavramı bu şekilde bizim için bambaşka bir dönüşüme uğrayabilir. Cep telefonları bizim için arama ve mesaj yapmaktan ziyade artık dünya ile iç içe yaşamaya dönüşmüş durumda. Bu gelişim yazılımı uzmanlık alanlarına ayırdı. Örneğin telefon dünyasının yazılımsal dönüşümü ile mobil yazılım geliştiricileri ortaya çıkmış oldu. Yazılım geleceğin mesleğidir gelecekte yazılımı tüm alanlarda zorunluluk olarak göreceğiz.